Image Alt

HK IDEED

Vead mida sisekujunduses tehakse.

Sisekujundus mängib meie kodu hubasuse ja funktsionaalsuse juures olulist rolli. Samas teevad paljud inimesed kodu kujundamisel mitmeid vigu, mis võivad mõjutada ruumi üldist välimust ja tunnetust. Sisekujundaja aitab selliseid vigu vältida. Kui aga sa ei kasuta sisekujundaja teenust siis selles postituses vaatleme mõningaid enim levinud sisekujunduse vigu ning annan nõu, kuidas neid vältida.

1. Ebaproportsionaalne diivan

Diivani valik on väga oluline, kuna see on sageli elutoa keskpunkt ja määrab ruumi üldise stiili, funktsionaalsuse ning visuaalse tasakaalu. Vale suurusega diivan võib muuta ruumi kas liiga kitsaks ja ülekoormatuks või vastupidi – tühjaks ja ebamugavaks. Kui ruum on väiksem, vali diivan, millel on õhemad käetoed ja jalad, mis tõstavad diivani visuaalselt maapinnast kõrgemale, andes ruumile õhulisema tunde. Raskemad, massiivsemad diivanid võivad väikestes ruumides tunduda liiga raskepärased. Suuremates ruumides sobivad tihti massiivsemad diivanid, mis annavad ruumile jõulise fookuspunkti ja tasakaalustavad avarat põrandapinda.

Näpunäide: Mõõda ruum hoolikalt ja vali mööbel, mis on proportsioonis ruumi suurusega. Jäta alati piisavalt liikumisruumi ja arvesta mööbliesemete vahelist tasakaalu.

2. Piltide ja maalide ebaõige paigutus seintel

Üks kõige tavalisemaid vigu, mida inimesed teevad, on piltide ja kunstiteoste liiga kõrgele riputamine. Piltide ideaalne kõrgus peaks olema silmade kõrgusel ehk umbes 145-150 cm põrandast. Kui piltide paigutamisel ei võeta arvesse ruumi proportsioone ja muid esemeid nagu mööblit, võib ruum tunduda tasakaalust väljas.

Näpunäide: Pildigalerii paigutamisel alusta alati keskpunktist ning loo sümmeetria või visuaalne tasakaal, eriti kui tegemist on suure seinapinnaga.

3. Ülekoormatud Ruumid

Minimalistlik lähenemine võib tunduda ahvatlev, kuid sama tihti täidetakse ruum üle mööbli ja dekoratiivesemetega. See muudab ruumi visuaalselt rahutuks ja koormab meeli. Igale elemendile peaks jääma piisavalt ruumi, et see saaks “hingata” ja esile tulla.

Näpunäide: Kui soovid vältida ülekoormatud tunnet, kasuta põhimõtet „vähem on rohkem“. Keskendu kvaliteetsetele ja tähtsatele esemetetele ning loo õhuline ja tasakaalukas interjöör.

4. Ebapiisavad valguslahendused

Valgustus on sageli alahinnatud, kuid see mängib kriitilist rolli ruumi atmosfääri ja funktsionaalsuse juures. Üks sagedasemaid vigu on toetumine ainult ühele valgusallikale, nagu laelamp, mis muudab ruumi liiga üheplaaniliseks ja varjuliseks. Samuti valitakse tihti liiga külm või liiga soe valgus, mis ei sobi kokku ruumi olemuse ja tegevustega.

Näpunäide: Kasuta erinevaid valgusallikaid – laevalgustid, põrandalambid, laualambid ja aktsentvalgustid, et luua kihilisus ja sügavus. Valguse toon peaks sobima ruumi tegevustega; näiteks elutoas võiks olla soojem, kutsuv valgus, samas kui tööruumides võiks kasutada jahedamat ja ergutavat valgust.

5. Erinevate stiilide ja värvide kokkupõrge

Kuigi eklektiline stiil on trendikas, võib liiga paljude erinevate stiilide ja värvide kasutamine põhjustada visuaalset kaost. Juhuslikult kokku sobimatud värvid ja mööbliesemed võivad jätta ruumi korraldamata mulje.

Näpunäide: Järgi värvipaletti, mis sobib sinu kodu üldise stiiliga, ning vali üks või kaks peamist stiili, mida kombineerida. Lisanditega nagu padjad ja vaasid saad tuua sisse rohkem tekstuure ja värvilaike, hoides üldmulje siiski harmoonilisena.

6. Ruloo ja kardinate ebaõige paigutus

Tihti tehakse viga, kui ruloosid ja kardinaid paigaldatakse aknaraami piiridesse või liiga madalale. See vähendab ruumi visuaalset kõrgust ja võib muuta akna väiksemaks, kui see tegelikult on.

Näpunäide: Paigalda kardinapuu võimalikult kõrgele, lae lähedale, ja vali pikad kardinad, mis ulatuvad põrandani. See trikk aitab muuta ruumi kõrgemaks ja avaramaks.

7. Vale suurusega vaibad

Õige suurusega vaiba valik on üllatavalt keeruline. Väga sageli näeb kodudes liiga väikseid vaipu, mis ei kata piisavalt põrandapinda ja tekitavad ebaproportsionaalsuse tunde. Elutoas peaks vaip olema piisavalt suur, et vähemalt esimene mööblijalg oleks selle peal. Väike vaip võib ruumi jagada visuaalselt tükkideks ja vähendada selle avarust.

Näpunäide: Elutoa vaip peaks ulatuma diivani ja tugitoolide alla vähemalt 15-30 cm. Magamistoas võiks vaip ulatuda voodi alt vähemalt 60 cm igast küljest.

Eraldi tahan peatuda veel seinale kinnituval mööblil mille ebaõigele kõrgusele paigutamine on samuti väga levinud sisekujundusviga. Kui mööbel on paigutatud liiga kõrgele või madalale, võib see häirida ruumi visuaalset tasakaalu ja funktsionaalsust. Siin on mõned juhised, kuidas tagada, et seinale kinnituv mööbel oleks õigel kõrgusel ja visuaalselt hästi paigutatud:

1. Õige kõrgus riiulite jaoks

Silma kõrgus: Riiulite puhul on oluline, et need oleksid kasutajale kergesti ligipääsetavad. Üldiselt võiks esimene riiul olla silmade kõrgusel ehk umbes 140–150 cm maapinnast. Kui kavatsed paigutada mitu riiulit, jäta nende vahele piisav vahe (umbes 30-40 cm), et tagada esteetiline tasakaal.

Sümmeetria ja tasakaal: Kui riiulid asuvad mööbli kohal (näiteks diivani või laua kohal), veendu, et need oleksid mööbliesemega proportsioonis. Väldi riiulite liiga kõrgele paigutamist, sest see võib muuta kogu kompositsiooni ebamugavaks ja raskesti ligipääsetavaks.

2. Teleri Paigutus

Silma kõrgus istudes: Teleri paigutus on oluline, et vältida ebamugavust kaela või silmade jaoks. Teleri keskpunkt peaks olema umbes 90–100 cm kõrgusel põrandast, kui vaatad seda istudes. Kui kinnitad teleri seinale, arvesta istumiskõrgust ja veendu, et ekraan oleks loomulikus vaatamisasendis.

Visuaalne tasakaal: Kui teleri alla või kõrvale tuleb lisada mööblit (nt konsool või riiulid), jälgi, et need elemendid oleksid proportsionaalsed ja ühtlustatud teleri suurusega. Liiga väike või suur mööbliese teleri kõrval võib tekitada ebakõla.

3. Kapid ja Konsoolid

Funktsionaalsus ja esteetika: Kui kinnitad seinale kappe, konsoole või muid hoiustamislahendusi, jälgi nende praktilist kasutust ja silma kõrgust.

Proportsioonid: Veendu, et kappide ja konsoolide kõrgus sobitub teiste ruumis olevate elementidega. Näiteks, kui kavatsete paigutada kapid diivani kohal, jälgi, et need ei asetseks liiga kõrgel, et ruum ei tunduks visuaalselt tühjaks jäävat.

Kokkuvõtteks

Sisekujunduse tegemisel on detailidele tähelepanu pööramine kriitilise tähtsusega. Väikesed vead, nagu vale mööbli proportsioon, ebaõige valguslahendus või ebakohane piltide paigutus, võivad rikkuda kogu ruumi esteetika. Tehes teadlikke valikuid ja järgides sisekujundaja lihtsaid juhiseid, saad luua kodu, mis on nii kaunis kui ka funktsionaalne.

 

’’Kui jääd hätta sisekujunduses, siis võta minuga ühendust!’